24 Spa

Domenų kaupimas lietuvoje rimta problema

interneto adresu kaupimas problema

Nesenai atsikračiau dviejų turimų domenų (interneto adresų) kuriuos turėjau nusipirkęs keletą metų tačiau jų nenaudojau. Atsikračiau nes supratau, kad domenų hoardinimas (aka cybersquatting) yra labai rimta problema lietuvoje ir kitur. Tad nenorėdamas būti dalis problemos nutraukiau nenaudojamų domenų registracijos paslaugas.

Problema yra didelė ir aiški. Apsilankęs domenų registracijos puslapiuose ir ieškodamas tinkamo interneto adreso gali užgaišti labai ilgai. Kadangi dauguma tikrai gerų domenų yra užimtų, tačiau kai suvedi jų adresą juose neišvysi nieko – visiškai nieko. Domenai nėra net naudojami kaip el.pašto adresai. Kitaip tariant domenai yra hoardinami (renkami su priežastimi juos turėti tačiau nenaudoti). Taip užkerčiant kelią žmonėms kurie panaudotu interneto adresus pagal jų paskirtį – jų naudojimui.

Kodėl domainai yra kaupiami ? Priežastys gali būti kelios. Norima kurti interneto projektą tačiau metai iš metų jis atkeliamas. Domenai kaupiami su tikslu juos parduoti -n kartų brangiau. Išperkami visi galimi verslo konkurentų domenai, norint išnaikinti konkurenciją, bei žalą verslui galinčius sukelti domenus.

Taigi kokie variantai yra užkirsti kelią šiam domenų kaupimui? Jų yra keletas, tačiau tobulo sprendimo vistiek nėra.

  • Padidinti domenų registracijos kainas. Šiam variantui tikriausiai niekas nenorės pritarti, nepritariu ir aš. Nes norima sustabdyti interneto adresų kaupimą o ne lietuvos interneto vystimasį.
  • Riboti turimų domenų kiekį žmogui. Čia vėl kvailas sprendimas kuris ne tik nesąžiningas, bet ir lengvai apeinamas.
  • Gerinti domenų registracijos centro sistemą, jei nenaudojamas domenas ilgą laiką. Grąžinti jį į apyvartą. Na šis sprendimas tikrai neįmanomas, nes kas yra susidūręs su lietuvos domenų registrų centru, žino kad jis funkcionuoja ir atrodo lyg ką tik būtų atsiradęs internetas. Vien tinklapio išvaizda turėtu padėti susidaryti įspūdį.
  • Likviduoti problemą pradedant nuo savęs ir kitų žmonių švietimo. Būtent taip pasielgiau aš. Kadangi tai vienintelis būdas pačiam prisidėti prie problemos likvidavimo.

Šiuo metų lietuvos domenų registrų centras yra užregistravęs 167525 domeno adresus iš kurių manau daugiau nei kelios dešimtys tūkstančių bus neaktyvios kitaip tariant hoardintos. Nebūkite priklausomas nuo domenų kaupimo, išsivalykite patys ir padėkite kitiems.

Share on RedditShare on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterFlattr the authorEmail this to someonePrint this page

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *